ПРЕС-РЕЛІЗ

Всеукраїнський благодійний фонд сприяння розвитку геоінформаційних технологій та послуг “ГІС-Асоціація  України” провів у Обухові 18-19 лютого  2010 р.  науково-практичну конференцію: УПРАВЛІННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНИМИ РЕСУРСАМИ МІСТА З УРАХУВАННЯМ СОЦІАЛЬНИХ ПОТРЕБ

Завданням конференції було обговорення проблем управління територіальними ресурсами міста з урахуванням соціальних потреб: ведення єдиних муніципальних інформаційних ресурсів; кадастру нерухомості, генеральних планів; чергових карт, адресних планів і реєстрів; ведення містобудівної діяльності; забезпечення публічності органів влади і доступу до єдиних муніципальних інформаційних ресурсів для жителів і господарюючих суб'єктів; управління міським ЖКГ і підприємствами міських мереж водо-, газо-, теплопостачання; управління інженерними системами, міським транспортом, службами НС та медичним обслуговуванням; ефективного управління у сфері землекористування і обліку об'єктів нерухомості; взаємодії державних і муніципальних інформаційних систем.

Всі заходи конференції проходили в приміщені міської Ради за сприяння міського Голови.

В перший день конференції було проведено презентації проектів фахівців що мають практичний досвід впровадження ГІС у різних галузях, а також обговорення питань взаємодії на напрямках методичного забезпечення реалізації проектів з використанням ГІС у сфері територіального управління, ЖКГ та ряді міжнародних проектів що виконуються в Україні. Цю роботу одностайно було запропоновано очолити Екпертній раді ГІС-Асоціації. Також було проведено бесіди фахівців ГІС-Асоціації з керівниками служб міської Ради з приводу ознайомлення з практикою вирішення проблем управління ресурсами та задоволення соціальних потреб населення міста.

Другого дня було проведено розширену нараду керівництва міста, КП «Обухівспецпроект», ГІС-асоціації  та фахівців проекту Євросоюзу Тасіс технічної підтримки територіального розвитку. За проектом повинно бути розроблено методи оновлення комунальних служб на прикладах чотирьох міст: Ізюм(Харківська область), Прилуки(Чернігівська область), Ромни(Сумська область), Свердловськ(Луганська область).

 

Довідка

Обухів — місто у Київській області, адміністративний центр Обухівського району; нині один зі значних промислових центрів Київської області, мальовниче місто розташоване між зеленими пагорбами у долині  річки Кобринки, яка впадає в Дніпро, на відстані 45 км від  міста Києва.

Чисельність населення Обухова станом на 1 січня 2001 року становила 33,2 тисячі осіб. 2006 року відзначено 644-ліття міста. Статус міста Обухів отримав 1979 року.  Основні промислові підприємства Обухова: ВАТ «Київський картонно-паперовий комбінат», ВАТ «Трипільский біохімзавод»

У 1912 році тут народився Андрій Малишко  — український поет, перекладач, літературний критик, автор всесвітньо відомої пісни про рушник ( Рідна мати моя,* Ти ночей недоспала* І водила мене у поля край села,*І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,*І рушник вишиваний на щастя дала..)

На території Обухівського району проіснували всі археологічні культури, які пережила людська цивілізація в Україні, серед них світову відомість здобула трипільська хліборобська культура.

Обухівський міський голова Мельник Володимир Олександрович, обіймає цю посаду з 1998 року, а перед тим був керівником Обухівського комбінату комунальних підприємств. Його досягнення на цій посаді пов’язані, у першу чергу, розвитком можливостей стратегічного розвитку громади. Він, також, є одним з активних координаторів проектів Асоціації міст України.

Асоціація міст України та громад, що надала інформаційну підтримку конференції, основною метою своєї діяльності має  розширення горизонтальних зв'язків між містами на грунті економічного співробітництва та захист законних прав та інтересів місцевих громад.

Адміністрація міста Обухова активно підтримує та впроваджує ідеї реформування системи управління державою та територіального устрою. Ця реформа  ставить метою надання реальної можливості для людини отримати максимальну кількість послуг від органів влади на кожному рівні управління. В ході реформування відбуватиметься приведення українського законодавства у відповідність до Європейської Хартії про місцеве самоврядування, що ратифікована Верховною Радою України. В цій Хартії зазначено, що саме органи місцевого самоврядування забезпечують ефективне і близьке до громадянина управління та безпосередню участь людини у державних справах, що є одним з головних демократичних принципів.

 

Доповіді першого дня

 

Відкрив конференцію новобраний Президент ГІС-Асоціації  України Олександр Мельник. Темою його короткої доповіді було: «Впровадження новітніх рішень у сфері  управління територіальними ресурсами міста та допомога керівникам міських рад у вирішенні нагальних питань з обслуговування населення». Також було надано інформацію про діяльність у рамках партнерських програм ГІС-Асоціації з міжнародними установами по впровадженню ГІС технологій у різних галузях економіки.  За одною з таких програм, для сприяння комерційному впровадженню розробок фахівців що входять до ГІС-Асоціції України було укладено угоду з підприємством Development-UA, яке працює на напрямках девелопменту і оцінки інвестиційних проектів, маркетингових дослідженнях ринку, залучення інвестицій.

Одна з доповідей була зроблена М.Гуральником - співробітником Науково-виробничого центра «ГЕОНІКА». Зараз його фахівці розробляють  програмний комплекс GeoniCS, який поширюється по всьому пострадянському простору і призначений для вирішення задач  геодезії, інженерної геології, створення топопланів,  генеральних планів, обслуговування та проектування інженерних мереж, трас. У розробленій ГІС Київгаз є ядро і комплекс задач для різних служб. Система в своєму розвитку охоплює чисельні господарські процеси.

Від Міністерства регіонального розвитку та будівництва України було зроблено доповідь Липським Валентином Тофільовичем про діяльність міністерства у напрямку реалізації державної регіональної політики і політики у сфері будівництва, архітектури та містобудування, підготовка і внесення пропозицій щодо підвищення ефективності сприяння узгодженню діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у цій сфері, залучення громадськості до участі у підготовці та обговоренні проектів відповідних рішень органів державної влади. Учасників конференції  було  інформовано про реорганізацію у профільних установах, та нові законодавчі ініціативи уряду у цій сфері, та проект Закону України "Про національну інфраструктуру геопросторових даних".

Проведено співбесіду  директора Центру у справах сім’ї та жінок Шевченківського району м. Києва  Лебедєвої Людмили Миколаївни з спеціалістами адміністрації міста, що забеспечуюсть виконання соціальних програм у місті. У бесіді обговорено питання надання психологічної та юридичної допомоги населенню та  на реалізацію жінками свого особистого потенціалу на ринку праці.

Головним редактором журналу «КПД» Оленою Полонською проведено бесіди з фахівцями з метою підготування матеріалів, що представлені на конференції для публікації в спеціальному випуску журналу присвячену ГІС-тематиці.

                Завідувачем кафедри геоінформаційних систем і технологій Національного університету біоресурсів і природокористування України Кохан Світланою Станіславівною на конференцію було подано доповіді та матеріали, щодо використання даних дистанційного зондування землі  для ідентифікації сміттєзвалищ та застосування ГІС технології в управлінні земельними ресурсами.

Кафедра Кохан С.С., також, займається науковою роботою у напрямках: просторового агромоделювання та прогнозування урожайності культур; оцінки земельних ресурсів на основі ГІС-аналізу і даних дистанційного зондування Землі; точного землеробства, Міжнародні наукові зв’язки кафедри реалізовані у партнерстві з ARS-USDA (Сервіс наукових досліджень у сільському господарстві – Департамент сільського господарства США) та Департаментом картографії і геологічних вишукувань США, Центр даних і систем спостереження за природними ресурсами (EROS).

Від Центру «ГІС-Аналітик», керівником якого є провідний спеціаліст застосування аналітичних можливостей ГІС у галузях  прийняття рішень на та ефективного управління міськими ресурсами Олексій Іщук, представлено роботу « Особливості створення та методичного забезпечення муніципальних геоінформаційних систем, що включають систему керування нерухомістю».  Доповідь зробила Єгошина Катерина, провідний фахівець компанії. 

Поточні проекти компанії: «Розробка Урядової інформаційно-аналітичної системи України по надзвичайних ситуаціях» (замовники Кабінет Міністрів і МНС України); «Створення системи планування, моніторингу та аналізу діяльності сільгоспідприємства.

Проблеми, що приходиться вирішувати у місті  висвітлила директор комунального підприємства «Обухівспецпроект» Вікторія Іванисенко. Це управління ресурсами міста, взаємодія з районною адміністрацією, реалізація інфраструктурних проектів, та проектів по енергозбереженню. 

Від ЗАТ «Інститут передових технологій», керівником якого є Барладін О.В. доповідь на тему: «Муніципальна ГІС (на прикладі м. Києва)», зробив Комов Сергій. Компанія веде багаторічні вишукування для реалізації ГІС у сфері управління місцевою громадою. Одним з реалізованих компонент такої ГІС є центр оперативного реагування МВС у місті Києві.

Компанія  International Land Systems (ILS) Попів І. люб’язно надала інформацію про ряд проектів що було реалізовано останнім часом. У  Грузії, це Проект Реформи Інвестиційного Клімату та реєстрація прав власності на земельні ресурси. У Азербайджані, це  Сільськогосподарський розвиток в рамках кредитних систем - проект  об'єднав кадастр і систему реєстрації нерухомості. В Україні, це Національний система реєстрації прав на нерухоме майно. У Вірменії, також, це Система Реєстрації прав на нерухоме майно.

Від ДП «УкрНДІПводоканалпроект», директором якого є Оглобля О.І.,  надано матеріали про технології, що використовуються при розробці  об'єктів  водопостачання,  загальноміських очисних споруд стічних, дощових та промислових вод та об'єктів промислової гідротехніки.

Новий напрямок партнерської діяльності ГІС-Асоціацій було представлено доцентом кафедри ННЦ Національної академії СБ України Валентином Петриком, це навчально-методичне забезпечення підготовки фахівців у галузі забезпечення інформаційної безпеки. При цьому поняття «Інформаційна безпека», трактується як стан захищеності об'єкта, особистості, суспільства, держави, інформаційно-технічної інфраструктури, при якому досягається його нормальне функціонування незалежно від внутрішніх і зовнішніх інформаційних впливів.

Група компаній «Cтек»  надала дуже цікаві матеріли стосовно комплексу робіт і послуг з інженерного забезпечення, та енергозбереження, які виконує ця група. Головне управління містобудування, архітектури і дизайну міського середовища Київської міської державної адміністрації вибрало одним з 16 підприємств, що виконують  роботи за новим генеральним планом Києва і його приміської зони до 2025 року. Останнім часом, «Cтек»  виконувала роботи по проектуванню та будівництву інженерних мереж, систем та споруд для житлових, громадських та промислових комплексів.

Традиційно за партнерською програмою ГІС-асоціації та компанії «IMATEK», було представлено системи технічного документообігу, що використовуються в галузях промислового виробництва, ГІС та у муніципальних органах. До них відносяться сучасні програмні засоби та обладнання для обробки паперових документів з метою використання їх у системах паспортизації господарських об’єктів.

Доповідь «Технології і програмне забезпечення «Панорама» для вирішення завдань управління муніципальними ресурсами» на конференції зробив член Ради ГІС-Асоціації, керівник компанії «ГІСІНФО» Олег Касьянов. У доповіді було представлено ряд дійсно працюючих ГІС, що реалізовано в Україні та показано яку енергійну діяльність веде компанія «ГІСІНФО» у галузі методичного забезпечення муніципальних систем засобами сучасних технологій.

Участь у конференції взяв директор компанії «Твіс» Олесь Ясинський. Компанія «Твіс» за свою мету бере ідею  зробити космічні знімки доступними для всіх вітчизняних споживачів, при цьому, окрім постачання супутникових даних, фахівці компанії надають послуги обробки знімків, створення ортофотопланів, цифрових моделей рельєфу та тривимірних моделей міст.

 Провідну українську компанію ECOMM Co, яка підтримує технології корпорації ESRI (США) - світового лідера в розробці, створенні і просуванні геоінформаційних систем та технології, що забезпечують використання космічних знімків, компанії  Eurimage (Італія), переставляв на конференції з доповіддю Сергій Комов. В його доповіді було акцентовано на те, що територіальне управління міста є діяльністю всіх органів міської влади, яка направлена на забезпечення стабільного розвитку міста, збільшення ресурсного потенціалу міста і збільшення вступів до міського бюджету. Управління міськими територіями на рівні міської ради об'єднує діяльність великої кількості організацій, які координують розвиток того або іншого сектора міського господарства. Вирішення таких складних завдань містобудівної діяльності, яка є складовою частиною процесу територіального управління, вимагає глибокого і комплексного аналізу великої кількості інформації, яка відображує безліч природно-ландшафтних, соціально-економічних, демографічних і інших характеристик міського середовища з прив'язкою до території. Зараз фахівці ECOMM Co працюють по проекту «Єдина муніципальна система територіального управління м. Луганськ».

Фахівці ДП «УкрНДІПроцивільсільбуд» (Український державний науково-дослідний проектний інститут цивільного сільського будівництва) Олег Ханенко та Наталя Бондар, розповіли про проекти по плануванню територій громад Київської області, що виконує цей проектний інститут, а також можливості застосування ГІС в моделюванні та розвитку територій. Науковці «УкрНДІПроцивільсільбуд» є розробниками цілої низки Державних будівельних норм, що регулюють відносини у забудові та використанні територій.

Тематику управління муніципальним транспортом за допомогою ГІС на конференції представили компанія «Кайлас М» та ДП «Київавтошляхміст» корпорації Київавтодор. Компанія «Кайлас М» є постачальником  систем моніторингу за транспортними засобами та персоналом на базі GPS.  В державному підприємстві «Київавтошляхміст»  зараз ведеться розробка  ГІС обслуговування та нагляду за інженерними транспортними спорудами міста.

Регіональних фахівців  півдня України на конференції представляв Юрій Козаріз (ПП "Компанія ШЕЛС").  Компанія є провідним національним розробником програмного забезпечення  для виконання проектних, картографічних та оціночних робіт, виконання реєстрації прав на земельні ділянки та об'єкти нерухомості.  Компанією впроваджено по території Україні велику кількість мережевих комплексів на базі ГІС-6.

Результати конференції

Оргкомітет проінформував учасників конференції про те що ГІС-Форум 2010, вдруге буде проведений в рамках Міжнародного форуму «Інновації та високі технології» з 28 вересня по 1 жовтня 2010 р. у місті Києві, та запросив до участі в ГІС-Форумі 2010.

Також запропоновано прийняти участь у XIV Конференції користувачів ГІС від ESRI «Інформаційні технології в управлінні територіальним розвитком», яка буде проходити в період з 24 по 28 травня 2010 року в Ялті, та в IV Всеукраїнській науково-практичній конференції “Національне картографування: стан, проблеми та перспективи розвитку – 2010” яку проводять Державна служба геодезії, картографії та кадастру, Інститут географії НАН України та Українська картографічна асоціація в період з 30 вересня 1 жовтня 2010 р.

За результатами науково-практичної конференції: УПРАВЛІННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНИМИ РЕСУРСАМИ МІСТА З УРАХУВАННЯМ СОЦІАЛЬНИХ ПОТРЕБ у місті Обухів, учасниками було запропоновано зробити лист, який буде надіслано у профільні державні установи, а також проінформувати органи місцевого самоврядування, що входять до Асоціації міст України.